
Na Waszą prośbę przedłużamy termin zgłaszania zespołów młodzieżowych!
Informujemy, że do dnia 31 marca 2023 r. do godz. 23.59 przedłużono termin zgłaszania zespołów młodzieżowych do Konkursu Junior Demokracji Prawidłowe zgłoszenie składa się z:
Informujemy, że do dnia 31 marca 2023 r. do godz. 23.59 przedłużono termin zgłaszania zespołów młodzieżowych do Konkursu Junior Demokracji Prawidłowe zgłoszenie składa się z:
Trwa ustalanie terminów seminariów informacyjnych dla wszystkich zainteresowanych udziałem w projekcie i konkursie „Junior Demokracji, Edycja 2023”Spotkania odbędą się w formie online.Szczegóły już wkrótce! Masz
W zakładce „Konkurs Junior Demokracji”, a następnie „Dokumentacja konkursowa” jest już dostępny Regulamin Konkursy „JUNIOR DEMOKRACJI” w ramach projektu Laboratorium Młodzieżowej Demokracji na projekt inicjatywy
Już w najbliższych dniach przedstawimy więcej szczegółów związanych z przystąpieniem do projektu i udziale w konkursie „Junior Demokracji, Edycja 2023”. Projekt i konkurs jest współfinansowany
W konkursie biorą udział Zespoły składające się z 3 do 5 osób. Każdy Zespół pracuje pod opieką Opiekuna, czyli osoby dorosłej.
Konkurs jest dwuetapowy. Etap I to poznanie potrzeb określonej grupy społecznej i przygotowanie koncepcji rozwiązania tej potrzeby. Etap II to podjęcie się przez Zespół we współpracy z innymi partnerami lokalnymi próby wdrożenia tego pomysłu na inicjatywę społeczną.
Wszystkie zakwalifikowane do Konkursu Zespoły otrzymają wsparcie w postaci doradztwa, szkoleń, wymiany informacji, inspiracji itp.
Ocenie Jury Konkursu podlegają wyniki pracy Zespołu w obu etapach łącznie. Zespoły, które przygotują najlepsze pomysły (najbardziej innowacyjne i adekwatne) zostaną nagrodzone. Prezentacje projektów inicjatyw społecznych i wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w Krakowie w dniu 29 września 2023 r.
Konkurs na inicjatywę społeczną, która stworzona przez młodzież, rozwiązuje zidentyfikowany problem określonej grupy osób.
Projektem inicjatywy społecznej może być każdy dopuszczalny i nienaruszający porządku prawnego i społecznego pomysł na rozwiązanie jakiegoś zidentyfikowanego problemu określonej grupy społecznej/środowiska/społeczności. W szczególności mogą to być inicjatywy kulturalne, rekreacyjne, sportowe, akcje pomocowe, działania charytatywne, promocyjne, upowszechniające jakąś wiedzę, ideę lub sposób działania na rzecz danej społeczności, debaty publiczne, konferencje, seminaria itp. Projektem inicjatywy społecznej nie mogą być zbiórki pieniężne ani żadne zgromadzenia i działania o charakterze politycznym, agitacyjnym, światopoglądowym (ideologicznym) oraz naruszające obowiązujące w Polsce prawo. W szczególności nie mogą to być działania w jakikolwiek sposób naruszające godność i prawa człowieka i obywatela.
Laboratorium Młodzieżowej Demokracji to autorski projekt Fundacji MIS, którego I edycja została zorganizowana w 2016 roku z partnerskim udziałem Powiatu Krakowskiego. Ideą główną projektu jest stworzenie odpowiednich warunków do eksperymentowania innowacyjnych rozwiązań w zakresie szerzenia i umacniania idei demokratycznych wśród młodych ludzi w Polsce. Projekt stwarza szanse i okazje młodym ludziom, by mogli w praktyce sprawdzić, na czym polega demokracja, jakie reguły w jej ramach obowiązują oraz tworzyć nowe, innowacyjne sposoby uczestnictwa młodych ludzi w realiach społeczeństwa otwartego (demokratycznego).
Składowe projektu Laboratorium Młodzieżowej Demokracji (demYLab) to:
Celem głównym projektu jest rozwój dialogu społecznego, obywatelskiego i międzypokoleniowego, aktywizacja obywatelska i społeczna młodzieży oraz budowanie społeczeństwa obywatelskiego wspólnot lokalnych, tj. w gminie, sołectwie, dzielnicy, osiedlu, sąsiedztwie, szkole itp., w tym również z wykorzystaniem wypracowanych w ramach Projektu innowacyjnych metod, narzędzi i rozwiązań partycypacyjnych.
Projekt skierowany jest do młodzieży w wieku 13-19 lat i ich opiekunów, nauczycieli, instruktorów, liderów, władz lokalnych i wszystkich środowisk społeczno-kulturalno-gospodarczych, szczególnie z obszarów gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast oddalonych od centrów koncentracji życia i aktywności społecznej i obywatelskiej w Polsce.
Najważniejszym elementem projektu jest Konkurs „Junior Demokracji”